Laboratoria Przyszłości w SP Jaśkowice

Laboratoria Przyszłości to program edukacyjny Ministerstwa Edukacji i Nauki, realizowany we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego celem jest tworzenie nowoczesnych placówek edukacyjnych, wyposażonych w sprzęt umożliwiający wszechstronny rozwój ucznia oraz wyposażenie go w kompetencje, niezbędne do poruszania się w cyfrowym świecie XXI wieku. Wspieranie rozwoju umiejętności przyszłości z kierunków STEAM – nauka, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka – jest realizowane poprzez całkowite finansowe wsparcie szkół podstawowych w zakupie niezbędnego wyposażenia szkolnych pracowni naukowych, technicznych i matematycznych.

Szkoła Podstawowa w Jaśkowicach, realizując projekt Laboratoriów Przyszłości zakupiła sprzęt techniczny, elektroniczny oraz naukowy, który umożliwia uczniom zdobywanie kompetencji w zakresie programowania i robotyki, prowadzenia samodzielnych obserwacji naukowych, rozwijania umiejętności artystycznych np. fotograficznych i filmowych, tworzenia obwodów i prostych konstrukcji z napędem elektrycznym oraz kreowania w programach komputerowych różnorodnych projektów 3D, które następnie można wydrukować. Wyposażenie Laboratorium Przyszłości obejmuje zatem:

• Aparat fotograficzny Sony, GIMBAL – uchwyt do aparatu fotograficznego z możliwością dynamicznego filmowania, GreenScreen mobilny, zestaw mikroportów Saramonic oraz zestaw oświetleniowy z lampą softbox, statywem i żarówką 85W.
  • Mikroskop z zewnętrzną kamerą z możliwością podpięcia do komputera oraz kamerą badawczą EPSON, szafa chemiczna z wanną ociekową.
  • Laptop DELL VOSTRO, oprogramowanie Sygnis do drukarek 3D, drukarkę 3D z zestawem kolorowych filamentów do druku przestrzennego.
  • Stację lutowniczą.
  • Tablet Lenovo współpracujący z zestawami PHOTON: robotyka, specjalne potrzeby edukacyjne oraz ekologia.