Wycieczka klasy VIII do Oświęcimia

W dniu 12 kwietnia uczniowie klasy ósmej odwiedzili Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, czyli największy hitlerowski obóz zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od bramy ze słynnym napisem: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym”. Później udaliśmy się do kilku budynków, aby zobaczyć puste cele, krematorium, komorę gazową, czy też blok 11 zwany blokiem śmierci. Ogromne wrażenie na nas wywarły fotografie na ścianach i osobiste rzeczy więźniów. Przewodnik zaprowadziła nas także do celi św. Maksymiliana Kolbe i pod ścianę straceń, by oddać hołd ofiarom. Na koniec pojechaliśmy do obozu Birkenau, gdzie uczniowie mogli zobaczyć ruiny komór gazowych oraz pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów w bardzo ciężkich warunkach.

Bez wątpienia była to jedyna tak wzruszająca wycieczka do niezwykłego miejsca pamięci, które każdy Polak powinien zwiedzić, by zrozumieć, jaka tragedia rozegrała się tutaj w latach 40-tych XX wieku.

Możesz również polubić…