Warsztaty chemiczne w laboratoriach Politechniki Krakowskiej

Chemia to nie tylko jeden z mniej lubianych szkolnych przedmiotów szkolnych – czasem nudne regułki, mnóstwo trudnych wzorów i dziwnych zadań do rozwiązania. Chemia jest niezwykłą dziedziną nauki, która ma zastosowanie w naszym życiu każdego dnia! Chemię znajdziemy w kuchni, w łazience, na stacji paliw, w sklepie spożywczym czy markecie budowlanym! Substancje chemiczne są wszędzie, a znakomita większość z nich ma dla nas ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu. O wielu ciekawych i dotąd nieznanych zastosowaniach związków chemicznych uczniowie klasy VII i VIII dowiedzieli się podczas niezwykle ciekawych warsztatów chemicznych, zorganizowanych przez panią Profesor Izabelę Czekaj, pracownika naukowego Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Podczas zwiedzania budynku, zobaczyliśmy pracownię polimerów, w której z oleju roślinnego produkuje się pianki poliuretanowe (np. takie do montażu okien). Ochotnicy spróbowali samodzielnie wymieszać składniki potrzebne do otrzymania pianki i jej właściwego usieciowania. W pracowni kataliz, ogromne wrażenie zrobiły na nas doświadczenia z ciekłym azotem i nowoczesne drukarki 3D. W podziemiach budynku zobaczyliśmy zupełnie niezwykły mikroskop elektronowy, który powiększa oglądaną próbkę nawet 20 tysięcy razy! Największe emocje czekały na nas w pracowni chemii organicznej. Paliło się, świeciło i wybuchało! Pani Profesor opowiedziała nam także o tym, jakie dziedziny nauk technicznych można studiować na Politechnice oraz jakie możliwości zawodowe daje studiowanie nauk chemicznych. Podkreśliła także, że dzięki wytrwałości, sumiennej pracy w szkole i zaangażowaniu osiąga się największe sukcesy!

Serdecznie dziękujemy za niezwykle ciekawe zajęcia warsztatowe! Niech będą inspiracją i motywacją do samodzielnego zgłębiania tajników chemii oraz zachętą do pracy na lekcjach.