Vivat Maj! 3 maj!

Druga na świecie, pierwsza w Europie – Konstytucja. Najważniejszy akt prawy w państwie, regulujący prawa i swobody obywatelskie oraz ustrój prawny monarchii dziedzicznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polska Konstytucja została uchwalona 3 maja 1791 r i w tym roku obchodzi swoje 223 urodziny. Chociaż obowiązywała zaledwie 14 miesięcy, jej ustanowienie stało się przełomowe dla polskiej demokracji i późniejszego sposobu zarządzania państwem.  Na jej mocy zniesiono zasadę wolnej elekcji i zastąpiono dziedzicznością tronu. Postanowienia ustawy majowej centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Ogromne znaczenie miało także zniesienie „liberum veto”, które często używane było przez szlachtę, aby sprzeciwić się podejmowanym uchwałom. Konstytucja 3 Maja była zatem aktem, jak na tamte czasy, bardzo nowoczesnym i nowatorskim, wprowadzającym zupełnie nowy sposób zarządzania podzieloną Polska. Obrady Sejmu Wielkiego, zaangażowanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja i Ignacego Potockiego dały początek wielkim zmianom w Polsce i na zawsze wpisały się w jej historię.

Co roku świętujemy te doniosłe wydarzenia, uczestnicząc w uroczystym apelu, śpiewając Hymn Narodowy i majowe pieśni upamiętniające dzieje Ojczyzny. Co roku pamiętamy także, że dzięki tak ważnym momentom historycznym, żyjemy teraz w wolnej, demokratycznej Polsce, swobodnie posługując się ojczystym językiem. Co roku majowe święta, przypominają nam, jak ważne są postawy patriotyczne, prezentowane każdego w dnia – w szacunku do symboli narodowych, języka, Hymnu, uczczenia galowym strojem świąt narodowych i aktywnego uczestniczenia w takich wydarzeniach. Dzieci i młodzież Szkoły Podstawowej w Jaśkowicach co roku aktywnie włączają się w przygotowanie akademii, przepięknie recytując wiersze i głośno śpiewając majowe piosenki. Tym razem uczniowie klas I, II i V zaprosili społeczność szkolną na lekcje historii, podczas której gość specjalny – Pani Konstytucja – opowiedziała o tym, jak powstała i dlaczego jest taka ważna. Za przygotowanie wszystkich artystów do fantastycznego występu, dziękujemy paniom Agnieszce Lelek i Barbarze Lalik oraz panu Pawłowi Żmudzie za oprawę muzyczną. Wszystkim uczniom gratulujemy wspaniałej prezentacji!