Leć Kolędo w świat!

Jakże piękne i wzruszające są kolędy, które tradycja wszystkich narodów oplotła wokół Bożego Narodzenia! Ileż w nich głębokich myśli, a nade wszystko jak wiele czułej radości skierowanej do tego Bożego Dzieciątka, które w Świętą Noc przyszło na świat!

Święty Jan Paweł II

Najstarsza polska kolęda pochodzi z 1424 r i zaczyna się od słów „Zdrów bądź Królu anielski”. Najbardziej znana „Cicha noc” wywodzi się z języka niemieckiego i została przetłumaczona na 300 języków. Teksty polskich kolęd wywodzą się z tradycji ludowych i niepodpisanych nigdy utworów. Autorami bożonarodzeniowych pieśni byli także sławni polscy wieszcze – Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Chociaż przez lata słowa pastorałek często się zmieniały i powstawały nowe, to niektóre z nich na stałe wpisały się w polskie tradycje religijne. Ostatnia zwrotka napisanej przez Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi” niosła pocieszenie zesłanym na kazachskie stepy, a w czasie II wojny światowej do popularnych melodii kolęd podkładano słowa dotyczące aktualnych wydarzeń. Dzisiaj znamy ponad 500 kolęd i pastorałek i wciąż powstają nowe. Z chęcią wracamy do najpiękniejszych, staropolskich utworów, jednak popularnością cieszą się także współczesne utwory. W podróż przez muzyczny świat świątecznych pieśni i piosenek zabrali nas dzisiaj uczniowie wszystkich klas podczas Koncertu Kolęd i Pastorałek, przygotowanego przez panią Zuzannę Kądziołę. Młodzi i starsi uczniowie zaprezentowali żywiołowe pastorałki i nastrojowe kolędy. Wszystkim zebranym towarzyszył świąteczny nastrój, który pozostał z nami podczas klasowych spotkań wigilijnych. Wszystkim artystom gratulujemy pięknych występów i zaangażowania w przygotowanie aranżacji i prezentacji wybranych utworów.

Zapraszamy do obejrzenia kolędowej galerii zdjęć.